Pierwsza drużyna o numerze 45 PDH powstała w 1946 roku w Szczepie 2 im. Kazimierza Wielkiego na Śródce i była drużyną męską pozaszkolną. Drużynowym był Henryk Konefka. Podobnie jak całe polskie harcerstwo drużyna ta działała do końca okresu względnej swobody i do nastania stalinizmu czyli do 1949/50 r. W 1957 roku znów na Śródce powstało kilka drużyn o tradycyjnych już numerach nawiązujących do okresu wczesnopowojennego. 45 PDH im. Kazimierza Wielkiego została zorganizowana już w lutym 1957 przy Szkole Podstawowej nr 19. Wraz z drużynami 2, 48 i kilkoma zuchowymi wchodziła w skład męskiego Szczepu Harcerzy „Śródka”, Hufca Poznań II. Niestety drużyna ta nie przetrwała długo - po zjednoczeniu hufców w 1960 nie została wymieniona jako aktywnie działająca w rozkazie ustalającym skład hufca P-ń-Nowe Miasto
W 1961 roku numer 45 PDH otrzymała nowo zorganizowana drużyna przy Zakładzie Dzieci Głuchych na Śródce. Działała ona z przerwami prawdopodobnie do lat II połowy 70-tych. Przez ten czas musiały być jakieś trudności i przejściowe zaniki działalności, bowiem pojawiają się informacje np. w 1963 że zostaje ponownie przyjęta do ZHP po zakończeniu okresu próbnego. W rozkazie L1/82 z 22 I 1982 porządkującym numerację drużyn w Hufcu, numer 45 w ogóle nie został wymieniony.
Jednak w tym samym roku została dokonana reorganizacja harcerstwa przy Szkole Podstawowej nr 3 na Os. Piastowskim. Rozwiązano tam wówczas większość drużyn istniejących tylko na papierze, zaś jedna z nielicznych drużyn które działały de facto (wg strony internetowej 45 była to 150 PDH) otrzymała z dniem 8 III 1982 nowy numer 45 PDH. Czemu akurat ten numer ? Może będzie to wiedział dokładnie ktoś z 45 PDH? Przypuszczam że jakąś rolę odgrywała tu tradycja hufca - numer 45 był jednym z niskich numerów historycznie należących do Nowego Miasta, a konkretnie związanym ze Śródką, zaś SP-3 była przeniesiona na Piastowskie właśnie ze Śródki. W każdym razie rok 1982 to początek działającej do teraz 45 PDH obecnie noszącej pełną nazwę i imię 45 PDH „Bór” im. generała Stanisława Sosabowskiego. Jest to obecnie też jedna z kilku najdłużej już działających nieprzerwanie jednostek Hufca.
Opracowane przez phm. Grzegorza Skrukwę (11 PDH "Tajga" im. M. Grażyńskiego)
12 Nowomiejska Gromada Zuchowa "Czterolistne koniczynki" - gromada działająca przy 45 PDH, zmieniła numer na 45. Nosi teraz miano 45 Nowomiejskiej Gromady Zuchowej "Czterolistne koniczynki". Numer ten został zmieniony rozkazem Komendanta Hufca nr L.7/2013 z dnia 12.07.2013. Decyzja o zmianie ogłoszona jednak była już w trakcie obozu drużyny i gromady dnia 10.07.2013. Odbyło się to dość tajemniczo, ponieważ zuchy otrzymały koszulki gromady, które wyglądały identycznie jak wcześniejsze, ale ze zmienionym numerem.
Związek Harcerstwa Polskiego | Hufiec Poznań Nowe Miasto | World Organization of the Scout Movement |
World Association of Girl Guides and Girl Scouts |