Rajd Obronny

Zapraszamy do serwisu poświęconego Rajdowi Obronnemu - www.rajdobronny.fla.pl. Poniżej można zapoznać się też z krótką historią tego wydarzenia.

Rajd Obronny jest to impreza harcerska o charakterze militarnym, którą organizuje nasza drużyna. Dotychczas odbyło się sześć edycji, które odbywały się rok rocznie. Co roku przy organizacji wspierał nas Wojewoda Wielkopolski swym patronatem oraz zaangażowaniem Urzędu Wojewódzkiego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Naczelnik ZHP oraz Komenda Chorągwii Wielkopolskiej. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Impreza tego typu ma na celu nie tylko promowanie specjalności obronnej w środowiskach harcerskich, ale przede wszystkim jest dużym wyzwaniem organizacyjnym dla często bardzo młodych ludzi. Dzięki tej imprezie uczymy się pracować zespołowo nad jednym dużym projektem, którego realizacja nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu ludzi wierzących, że nie ma rzeczy niemożliwych ("No i co z tego, że tu jest Warta, po prostu przeprawimy ich na drugą stronę!")

Logo 7 RO

Rajd Obronny powstał jako pomysł kontynuacji organizowanego wcześniej przez naszą drużynę "Biegu urodzinowego", który miał podobny charakter, tylko mniejszy zasięg. Wcześniejsza impreza miała bardzo dobre opinie i była dzieckiem ówczesnego drużynowego 45 PDH - hm. Jakuba Rymowicza oraz jego przybocznego phm. Krzysztofa Grybionko (vel Naczelny). Nowa kadra drużyny postanowiła, że zorganizuje ostatnią edycję tej imprezy i by nie zepsuć jej imienia zakończyła jej dalszą organizację.

Szybko jednak zaczęło nowej kadrze brakować wyzwań organizacyjnych i pod wodzą phm. Grzegorza Bilewskiego został zorganizowany w 2009 r. 1 Rajd Obronny "Puszcza". Impreza zdobyła wysokie oceny uczestników, wielu jadących po raz pierwszy pojawiło się również na następnych edycjach. Dh. Grzegorz z wielkim zapałem "otwierał" kolejne drzwi i dzięki jego uporowi oraz ambicji udało się zaangażować wielu partnerów przy organizacji imprezy. Impreza jako jedyna w Polsce oferowała dostęp do Wojskowego Poligonu w Biedrusku, prawdziwej strzelnicy oraz wojskowych torów przeszkód. Wprawdzie z powodu większego doświadczenia Komendantem 1 Rajdu Obronnego była ówczesna drużynowa hm. Anna Frąckowiak, to już podczas drugiej edycji druh Grzegorz był na jej czele i prowadząc kadrę drużyny przy organizacji zorganizowany Rajd zmienił formę - na dwudniową. Niestety II Rajd Obronny odbył się w cieniu narodowej tragedii, jaką był 10 kwietnia 2010 r.

Rok później organizację III Rajdu Obronnego jako komendant poprowadził drugi ówczesny przyboczny 45 PDH phm. Adam Pielatowski. Zadanie miał ułatwione, ponieważ impreza już nie tylko była znana wśród partnerów, ale również zyskała duży rozgłos. Skupiliśmy się wówczas na wyeliminowaniu błędów poprzednich edycji i udało nam się przeprowadzić kolejną dobrą imprezę. IV Rajd Obronny prowadzony również przez dh. Adama poszedł w kierunku profesjonalizacji. Działaliśmy nie tylko na poligonie wojskowym w Biedrusku jak dotychczas, ale maszerowaliśmy po pobliskich wsiach, a nawet przeprawialiśmy się przez wartę. Była to też pierwsza edycja, która trwała 3 dni. Nasze starania i tytaniczny wysiłek ukoronowany został przyjazdem Wojewody Wielkopolskiego, Pana Piotra Florka, który z zainteresowaniem przyglądał się naszym zmaganiom oraz wręczył nagrody najlepszym. Mimo braków kadrowych w roku 2013 zorganizowaliśmy już piątą edycję Rajdu Obronnego, która tak jak poprzednie była równie udana, choć zupełnie inna. Zamiast wojskowego poligonu przeprawiliśmy się przez Puszczę Zielonkę najdłuższą ze wszystkich dotychczasowych tras, a nowe i ciekawe zadania bardzo przypadły do gustu uczestnikom.

W roku 2014 organizacja imprezy została zawieszona na okres jednego roku. W drużynie kadra składająca się z tegorocznych maturzystów podjęła decyzję, że skoro chcemy robić coś dobrze, to musimy realnie ocenić nasze możliwości. Dlatego też zorganizujemy imprezę rok później. Będzie to pierwsza edycja imprezy, która nie będzie przeprowadzona przez kadrę 45 PDH z lat 2007-2013. Będzie to owoc pracy nowych instruktorów 45 PDH i kto wie, może zajdą jeszcze dalej?

logo ZHP logo HPNM logo WOSM logo WAGGGS
Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Poznań Nowe Miasto World Organization
of the Scout Movement
World Association
of Girl Guides and Girl Scouts
© 2016 by pharao. Hosting by fla.pl . 70004 wizyt.